Święta w pierniczkach zaklęte…

pierniczki 2016Święta Bożego Narodzenia to czas smakowitych tradycji. Warto, aby taką słodką tradycją, wyczekiwaną przez najmłodszych było wspólne pieczenie świątecznych pierniczków.

Piernik należy do naprawdę wyjątkowych ciast. Kojarzących nam się z dzieciństwem, babciną kuchnią i świętami spędzanymi w gronie najbliższej rodziny.

To ciemnobrązowe, twarde lub miękkie (w zależności od rodzaju) ciasto wyrabiane z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek i miodu swój wyjątkowy aromat zawdzięcza silnym korzennym przyprawom. Cynamon, imbir, a czasem goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, anyż i lawenda sprawiają, że ciasto pachnie tak wyjątkowo. Właśnie z uwagi na zastosowanie tych przypraw ciasto zyskało nazwę Piernik od słowa "Pierny", czyli pieprzny.