Spotkanie z doradcą zawodowym

doradcyDnia 14 października w Zespole Szkół Ponagimnazjalnych Nr 2 w Krośnie odbyło się spotkanie uczestników z doradcą zawodowym Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Krośnie w ramach programu „ Rok szkoły zawodowców".

Zajęcia z uczestnikami prowadzone były przez doradców zawodowych Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży – Martę Kandefer – Fydrych oraz Marcina Kalenieckiego. Spotkanie miało na celu zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy doradcy zawodowego, omówieniem zagadnienia komunikacji interpersonalnej oraz oczekiwań pracodawców.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak zaplanować w przyszłości karierę zawodową, rozpoznać zainteresowania oraz predyspozycje zawodowe.
Uczestnicy podejmowali próbę prezentacji własnej osoby i przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.
Młodzież poznała zasady przygotowywania dokumentów aplikacyjnych oraz otrzymała informację o instytucjach z których można korzystać szukając zatrudnienia. Zapoznali się również z sytuacją na rynku pracy w naszym regionie.
Zanim więc przystąpimy do poszukiwania pracy, warto się zastanowić, co chcemy w życiu robić oraz jakie posiadamy umiejętności, zdolności, kwalifikacje i cechy osobowościowe – po prostu powinniśmy najpierw poznać samych siebie. Jeżeli zależy nam na sukcesach zawodowych, kluczowe jest świadome planowanie naszego rozwoju, a następnie wzmacnianie umiejętności, które już mamy oraz nabywanie nowych. Nie da się zrobić przysłowiowej kariery, bez jej wcześniejszego zaplanowania i celowego poprowadzenia.

Autor artykułu i zdjęcia
Wychowawca HP 9-10 Krosno
Stanisław MACHOWSKI

zdj.1