Aktualności
Fabryka Piernika
Jesienne metamorfozy 2018
Szkolny konkurs o tytuł „Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik”
Szpetnar Cup 2018
Przy deserze o Niepodległej
X-lecie Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi
Konkurs kelnerski
XVII Wojewódzki Turniej Fryzjerski
XV Wojewódzki Turniej o tytuł „Najlepszy Uczeń w Zawodzie Cukiernik”

Lekcja prehistorii i pretechnologii gastronomicznej

trojaDnia 30 września 2015 r. uczniowie klas III TŻ, II TŻ, IV TŻ wyjechali na wycieczkę do Trzcinicy, aby zwiedzić Skansen Archeologiczny Karpacka Troja.

Po obejrzeniu terenu grodziska, parku archeologicznego, wystaw i zagród z epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza, młodzież z wielkim zainteresowaniem wzięła udział w warsztatach sztuki kulinarnej naszych przodków. Uczniowie samodzielnie musieli otrzymać mąkę w taki sposób, jak robili to nasi pradziadowie w epoce brązu i średniowiecza, w której technologię wyrobu mąki trochę udoskonalono. Z przygotowanego surowca dziewczyny zarobiły ciasto na podpłomykowe placki, a chłopcy zajęli się rozniecaniem ognia w sposób typowy dla ludzi pierwotnych. Wszyscy stwierdzili, że nie jest to takie proste zajęcie. Gdy ogień, czyli jeden z fundamentalnych wynalazków ludzkości w okresie prehistorycznym zapłonął, dziewczyny wypiekły placki. Mateusz Hac zapronował, aby udoskonalić wyroby i dodał do nich orzechy oraz miód. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to pierwowzór współczesnego batona - snickersa. Następnie uczestnicy obejrzeli film opowiadający o tym, jak powstawała Karpacka Troja. Wspólne grilowanie zakończyło tę wspaniała wyprawę.
To była ciekawa lekcja prehistorii, którą zorganizowały p. Wioletta Lenik i p. H. Szpiłyk.

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

PARTNERZY

sklepys

nafta

jagusiakopaczwolczanski

 kieltyka logo

cukiernia ania

m pelczarmaestro

delikatesy z natury

cech

irz logo

dawid nastal

mary kay

malgorzata reich

laura

samborska

kosiek

katrin

Gościmy

Odwiedza nas 303 gości oraz 0 użytkowników.