Aktualności
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

ZSP2 oferta 2020 2021

Pokaz dekorowania pierników w Domu Dziennego Pobytu Senior - Wigor w Korczynie

seniorwigor 2018Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas w życiu każdego człowieka. Przypomina o znaczeniu tradycji i wartości chrześcijańskich.


Pierniki należą do najpopularniejszych świątecznych wypieków. Podawano je jako deser po obiedzie, przysmak przy winie lub zakąskę przy wódce. Popularne było powiedzenie „Kto nie pija gorzałki i od niej umyka, ten słodkiego nie godzien kosztować piernika”. Obowiązkowo muszą więc pojawić się na bożonarodzeniowym stole, a coraz częściej są także ozdobą na choince. Upieczenie pierników nie jest trudnym zadaniem, ale ich udekorowanie to duże wyzwanie!
Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych A. Paradysz i E. Matusz wraz z uczennicą klasy IV TŻ ZSP Nr 2 w Krośnie Yulią Berezą, gościły w Domu Dziennego Pobytu Senior - Wigor w Korczynie, aby zaprezentować różne techniki dekorowania pierników.
Jedną z metod zdobienia świątecznych pierników jest lukier. W tradycyjnej formie pojawia się w kolorze białym. Coraz częściej jednak barwimy go, używając barwników spożywczych, oraz naturalnych tj. kurkuma, sok z marchwi czy buraka czerwonego. Pierniczki możemy również dekorować przy pomocy szablonów oraz glazury czekoladowej. Do zdobienia możemy też użyć gotowych produktów do dekoracji tj. wiórki kokosowe, różnego rodzaju posypki czy rozdrobnione migdały. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

PARTNERZY

sklepys

nafta

jagusiakopaczwolczanski

 kieltyka logo

cukiernia ania

m pelczarmaestro

delikatesy z natury

cech

irz logo

dawid nastal

mary kay

malgorzata reich

laura

samborska

kosiek

katrin

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.