Aktualności
OFERTA   NA   ROK   2019/2020
NABÓR   ELEKTRONICZNY
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej
Konkurs kelnerski
XVII Wojewódzki Turniej Fryzjerski

ZSP2nasza oferta 2019 2020

rekrutacja

barometr zawodow2019

W hołdzie bohaterom tajnych struktur państwa polskiego z okazji 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

panstwo podziemne 2018Przy pomniku Armii Krajowej w Krośnie 2.10.2018 r. uczniowie Klubu Historycznego z ZSP Nr 2 oraz młodzież z zaprzyjaźnionego Klubu Historycznego z ZSP Nr 4 wraz z opiekunami p. Małgorzatą Mercik i p. Renatą Ziajką uczcili pamięć bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.


W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z p. Stanisławem Pomprowiczem oraz z p. Stanisławą Wołtosz. Pod monumentem odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci oraz zapalono znicze.
Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Istniało do 1 lipca 1945 r. Było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Największymi wystąpieniami zbrojnymi Polski Podziemnej była akcja "Burza" i wybuch Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na tereny Polski przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD i oskarżeni o współpracę z Niemcami przeciw Armii Czerwonej. Skazano ich w tzw. Procesie Szesnastu w czerwcu 1945 r. W sowieckich więzieniach zmarł m.in. Jan Stanisław Jankowski - wicepremier, Delegat Rządu RP na Kraj i gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" - ostatni dowódca Armii Krajowej. Rozpoczął się wówczas okres represji wobec członków Armii Krajowej oraz Polskiego Państwa Podziemnego, który w różnym nasileniu trwał przez cały okres PRL.

Opracowała : Małgorzata Mercik

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA 2019/20

branzowa2019

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

PARTNERZY

sklepys

nafta

jagusiakopaczwolczanski

 kieltyka logo

cukiernia ania

m pelczarmaestro

delikatesy z natury

cech

irz logo

dawid nastal

mary kay

malgorzata reich

laura

samborska

kosiek

katrin

Gościmy

Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.