V Integracyjny Turystyczny Rajd „Mechanika”

rajd pieniny 2018W tym roku szkolnym młodzież ZSP Nr 2 „Szpetnar” uczestniczyła w Integracyjnym Turystycznym Rajdzie organizowanym przez ZSP Nr 3 „Mechanik”. Celem jaki założyli sobie organizatorzy jest zdobycie Korony Gór Polski. 27 września 2018 r. wyruszyliśmy w Pieniny, a właściwie w część zwaną Małe Pieniny i najwyższy szczyt Wysoka (Wysokie Skałki) 1050 m. n.p.m.

Rajd rozpoczęliśmy z miejscowości Jaworki. Zielonym szlakiem przeszliśmy przez malowniczy Wąwóz Homole oraz Polanę pod Wysoką, aby dojść do Rezerwatu Wysokie Skałki. Po drodze minęliśmy Kamienne Kręgi – efektowne skałki, które jak mówią łemkowskie wierzenia, zapisały wszystkie losy świata. Następnie ścieżką, przebiegającą przez las i strome zbocza ze schodami i poręczami zdobyliśmy Wysoką, skąd można było podziwiać wspaniałe widoki. Kolejny etap trasy to szczyt Durbaszka (934 m. n.p.m.) przez który przebiega granica polsko-słowacka. Potem już tylko w dół, obiad w Schronisku pod Durbaszką i strome zejście do autokaru.
Mimo zmęczenia, lekkich (i trochę cięższych) urazów, wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i pełni wrażeń oraz zapewnień, że spotkają się na kolejnym rajdzie.
Szczyt Wysoka (1050 m. n.p.m.) zdobyły: Magdalena Majcher, Paula Krzywda, Maria Ginalska, Joanna Głód, Zuzanna Jakieła, Kinga Rymarz, Zofia Kubit, Nikola Kostrząb (wszystkie I TŻ/TTŻ) oraz Adrianna Mateja, Bernadetta Kwolek i Aleksandra Gancarz z klasy IV TF. Opiekunem grupy był Artur Panaś.