Sprzątanie świata

sprzatanie swiata 2018W dniu 21 września 2018 r. młodzież 9-10 Hufca Pracy w Krośnie wzięła udział w największej w Polsce ekologicznej akcji „Sprzątanie świata – Polska 2018”. W tym roku akcja miała charakter jubileuszowy, gdyż organizowana jest już od 25 lat z inicjatywy Miry Stanisławskiej - Meysztowicz, założycielki Fundacji Nasza Ziemia.

W tym roku przebiegała pod hasłem „Akcja - segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie oraz Miejskiego Zespołu Szkół Nr 5 w Krośnie wraz z kadrą 9-10 Hufca Pracy zebrali śmieci z obrzeży miasta Krosna oraz oczyścili teren przyszkolny. „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej ideą jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Od 1994 roku w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ochronę naszego naturalnego środowiska. Akcja została zorganizowana w ramach koła przyrodniczo-ekologicznego 9-10 HP. Tego rodzaju przedsięwzięcia nie tylko służą środowisku, ale również młodzieży, która w aktywny sposób rozwija pozytywny stosunek do środowiska naturalnego oraz wyrabia osobistą odpowiedzialność za nie.