Dzień Sybiraka - cześć i chwała bohaterom!

dzien sybiraka 2018Jak co roku 17 września obchodzony jest w całej Polsce Dzień Sybiraka, który organizowany jest dla upamiętnienia agresji ZSRR na Polskę - 17 września 1939 r.

Dzień ten to po 1 września kolejna, tragiczna data kampanii wrześniowej 1939 r. Ten dzień jest symbolem zdrady Rosji Radzieckiej. Agresja ZSRR, która w tajnym pakcie Ribbentrop-Mołotow zaplanowała zbrojną napaść na Polskę w kilka dni po niemieckiej, była ostatecznym krokiem przesądzającym o klęsce Polski we wrześniu 1939 r. Agresja Sowietów z 17 września 1939 r. jest przykładem wielkiej niegodziwości, próby wyniszczenia w narodzie tego, co stanowi o jego wartości. Aresztowania i wywózki za wschodnią granicę kwiatu inteligencji polskiej: oficerów, żołnierzy, policjantów, ludzi nauki, urzędników - osób, które stanowiły o wielkości naszego narodu, były niepowetowaną stratą. Wśród ofiar było wiele wybitnych osób z Krosna, wyróżniających się odwagą i walecznością. Ich nazwiska upamiętnia tablica znajdująca się w bazylice farnej. W tej świątyni 15 września odbyła się uroczysta msza św. w intencji ofiar stalinowskiego terroru oraz wszystkich rodaków, którzy przeżyli koszmar sowieckich łagrów i syberyjskie piekło. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz Krosna z p. prezydentem na czele, parlamentarzyści, mieszkańcy oraz młodzież i poczty sztandarowe. Również uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie wraz z opiekunem p. Małgorzatą Mercik przybyli na tę uroczystość, by oddać hołd wszystkim poległym Sybirakom. Pamiętajmy, że bez ich ofiary nie byłoby wolnej, suwerennej Polski.

Opracowała : Małgorzata Mercik