Uczniowie ZSP Nr 2 w Krośnie oddają hołd patronce miasta Krosna

hold 201812 września 2018 r. obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Murkowej - patronki naszego miasta. Jej wizerunek umieszczony jest w ołtarzu głównym w Kościele OO. Franciszkanów w Krośnie.

Obraz został namalowany około 400 lat temu. Autor, ani czas powstania obrazu są nieznane. W XVII w obraz został umieszczony na zewnątrz, na murze kościoła i stąd powstała nazwa Matki Bożej na Murku albo Matki Bożej Murkowej. Cześć Tego wizerunku rozwinęła się po cudownym ocaleniu Krosna, w czasie potopu szwedzkiego. W 1657 r. Krosno zostało zaatakowane przez księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego, było oblegane, groziła mu zagłada. Wtedy mieszczanie modlili się przed obrazem Matki Bożej błagając o ratunek i ocalenie miasta. Dnia 16 III 1657 r. na niebie ukazała się ognista włócznia. Tego znaku ulękli się najeźdźcy i wycofali się nie niszcząc naszego miasta. To wydarzenie odczytano jako łaskę. Od tego czasu obraz otoczony był szczególnym kultem. W 1960 r. umieszczony został w ołtarzu głównym, gdzie do tej pory odbiera cześć. Koronacja obrazu Matki Bożej Murkowej - Obrończyni Wiary, oraz ogłoszenie Matki Bożej Murkowej patronką Krosna odbyła się 13 VI 2010 r. na krośnieńskim rynku. Od tej pory patronalne święto zostało ustanowione na dzień 12 IX każdego roku. Na uroczystą mszę św. gromadzą się władze miasta Krosna z p. prezydentem na czele, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe służb mundurowych a także szkół. Uczniowie naszej szkoły każdego roku wraz pocztem sztandarowym oraz z opiekunem p. Małgorzatą Mercik oddają hołd patronce naszego miasta.

Opracowała : Małgorzata Mercik