Aktualności
D Z I E Ń   O T W A R T Y   2 0 1 9
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup 2018
Przy deserze o Niepodległej
X-lecie Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi
Konkurs kelnerski
XVII Wojewódzki Turniej Fryzjerski

dzien otwarty patronat2019

ZSP2nasza oferta 2019 2020

rekrutacja

barometr2019

Uczniowie ZSP Nr 2 w Krośnie oddają hołd patronce miasta Krosna

hold 201812 września 2018 r. obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej Murkowej - patronki naszego miasta. Jej wizerunek umieszczony jest w ołtarzu głównym w Kościele OO. Franciszkanów w Krośnie.

Obraz został namalowany około 400 lat temu. Autor, ani czas powstania obrazu są nieznane. W XVII w obraz został umieszczony na zewnątrz, na murze kościoła i stąd powstała nazwa Matki Bożej na Murku albo Matki Bożej Murkowej. Cześć Tego wizerunku rozwinęła się po cudownym ocaleniu Krosna, w czasie potopu szwedzkiego. W 1657 r. Krosno zostało zaatakowane przez księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego, było oblegane, groziła mu zagłada. Wtedy mieszczanie modlili się przed obrazem Matki Bożej błagając o ratunek i ocalenie miasta. Dnia 16 III 1657 r. na niebie ukazała się ognista włócznia. Tego znaku ulękli się najeźdźcy i wycofali się nie niszcząc naszego miasta. To wydarzenie odczytano jako łaskę. Od tego czasu obraz otoczony był szczególnym kultem. W 1960 r. umieszczony został w ołtarzu głównym, gdzie do tej pory odbiera cześć. Koronacja obrazu Matki Bożej Murkowej - Obrończyni Wiary, oraz ogłoszenie Matki Bożej Murkowej patronką Krosna odbyła się 13 VI 2010 r. na krośnieńskim rynku. Od tej pory patronalne święto zostało ustanowione na dzień 12 IX każdego roku. Na uroczystą mszę św. gromadzą się władze miasta Krosna z p. prezydentem na czele, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe służb mundurowych a także szkół. Uczniowie naszej szkoły każdego roku wraz pocztem sztandarowym oraz z opiekunem p. Małgorzatą Mercik oddają hołd patronce naszego miasta.

Opracowała : Małgorzata Mercik

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

branzowa2019

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

PARTNERZY

sklepys

nafta

jagusiakopaczwolczanski

 kieltyka logo

cukiernia ania

m pelczarmaestro

delikatesy z natury

cech

irz logo

dawid nastal

mary kay

malgorzata reich

laura

samborska

kosiek

katrin

Gościmy

Odwiedza nas 122 gości oraz 0 użytkowników.