Aktualności
Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Fabryka Piernika
Jesienne metamorfozy 2018
Szpetnar Cup 2018
Przy deserze o Niepodległej
X-lecie Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi
Konkurs kelnerski
XVII Wojewódzki Turniej Fryzjerski

Z kart historii…

historia 2017Dla upamiętnienia 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki uczniowie z klas: I TF, II TF, II TŻ wykonali albumy obrazujące życie i dokonania tego wybitnego Polaka.


15 października 2017 roku obchodziliśmy uroczyście 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794). Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie (Białoruś). Jest uznawany za bohatera narodowego Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Białorusi. Wybitny fortyfikator, polski i amerykański generał, mąż stanu, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783). Zmarł w Solurze (Szwajcaria) 15 października 1817 roku. Pochowano go w Krypcie św. Leonarda na Wawelu, natomiast od 13 czerwca 1983 r. urna z sercem Kościuszki znajduje się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Dla upamiętnienia 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego uczniowie klas: III TŻ i II TF wykonali okolicznościowe albumy przybliżające życie i działalność marszałka. 5 grudnia 2017 roku obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, który uznawany jest za wybitnego polskiego działacza społecznego i niepodległościowego.

Urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie (Wileńszczyzna). Od 1892 r. był aktywnym członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódcą w kraju. Uważany jest za twórcę Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownika Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917). Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej, a w latach 1918–1922 Naczelnikiem Państwa oraz pierwszym marszałkiem Polski (1920). Po przewrocie majowym (1926) został przywódcą obozu sanacji. Dwukrotnie sprawował funkcję premiera Polski w latach 1926–1928 i 1930. Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk. Zmarł 12 maja 1935 w Warszawie, a został pochowany na Wawelu w Krypcie Srebrnych Dzwonów.

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

PARTNERZY

sklepys

nafta

jagusiakopaczwolczanski

 kieltyka logo

cukiernia ania

m pelczarmaestro

delikatesy z natury

cech

irz logo

dawid nastal

mary kay

malgorzata reich

laura

samborska

kosiek

katrin

Gościmy

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.