EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA - „Szpetnar” ćwiczy RKO

rko 2017Dzisiaj, 16 października 2017, w całej Polsce o godzinie 12.00 podejmowaliśmy próbę pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Nasze wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.

Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.
Od naszej reakcji - dziecka czy dorosłego, a przede wszystkim rozpoznania co się dzieje, może zależeć zdrowie i życie osoby poszkodowanej. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach te umiejętności wydają się niezwykle potrzebne i wpisujące się w naszą codzienność.
Wydarzenia takie jak bicie rekordu mają za zadanie przypomnieć polskiemu społeczeństwu, że pierwsza pomoc jest nie tylko ważna, ale i łatwa i że naprawdę warto jej się uczyć.
W naszej szkole w tym wydarzeniu wzięło udział 30 uczniów z klas I TŻ, I TF, II TŻ i III TF, a nad poprawnym jego przebiegiem czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: p. Artur Panaś, p. Krzysztof Gierlasiński i p. dyr. Ewa Starowiejska.