Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

z wizyta w palacuW dniach 30 i 31 stycznia 2017 roku 43 wolontariuszy przebywało na wycieczce w Warszawie. Wyjazd został zorganizowany przez Koło Hospicyjno-Charytatywne, działające przy Centrum Medyczno-Charytatywnym im. św. Jana z Dukli w Krośnie. Była to forma nagrody i integracji dla osób zaangażowanych w działania na rzecz Krośnieńskiego Hospicjum.

W pierwszym dniu przeżyliśmy niezwykłą lekcję historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. W miejsca, które pomogły nam pojąć ten niesamowity zryw powstańców wprowadził nas przewodnik. Każdy miał czas by zatrzymać się i poczuć, jakby pod ziemią, czy obok nas toczyło się powstanie. Mogliśmy podążać kanałami, zobaczyć co powstańcy jedli, co czytali, czym się bawili, zobaczyć maszyny drukarskie, na których drukowano apele i odezwy, czy szpital powstańczy z oryginalnymi instrumentami lekarskimi, oraz usłyszeć opowieści uczestników tych dramatycznych wydarzeń. Wszyscy wyszliśmy w przekonaniu, że jest jeszcze wiele miejsc, których nie zdążyliśmy odkryć. Tę lekcję będziemy chcieli powtórzyć.
Wieczorem wybraliśmy się na Starówkę i Krakowskie Przedmieście, by podziwiać historyczne Centrum Warszawy jeszcze w przepięknych iluminacjach świątecznych.
Zmęczeni, ale wciąż uśmiechnięci udaliśmy się na nocleg do Ośrodka „Caritas Polska” na ulicy Okopowej, gdzie po dniu pełnym emocji mogliśmy odpocząć w komfortowych warunkach.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie i w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym Gmachu Parlamentu, wyjaśniła zasady obradowania Sejmu, opisała historię budynku i przybliżyła świat polityków. Zwiedziliśmy między innymi: Salę Plenarną, Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu. Widzieliśmy pamiątkowe tablice, m.in.: upamiętniającą wizytę Jana Pawła II, laski marszałkowskie z poprzednich wieków. Chodząc mijaliśmy sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych, biura poszczególnych ugrupowań politycznych oraz polityków, którzy chętnie zatrzymywali się, by zamienić kilka słów. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem tego miejsca. Opuszczając budynek Senatu spotkaliśmy Marszałka Naszego Województwa Pana Władysława Ortyla i ministra infrastruktury i budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka, którzy mimo napiętego grafiku poświęcili nam kilka chwil.
Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki było spotkanie z Pierwszą Damą RP Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Pani Prezydentowa jest cudowną, pełną empatii osobą. Bardzo ciepło i serdecznie przyjęła naszą grupę. Szczególnie bliska jest jej praca z młodzieżą i zaangażowanie w wolontariat, dlatego usłyszeliśmy wiele słów uznania za prowadzoną działalność. W ramach wstępu do dalszego zwiedzania Pałacu Prezydenckiego Pani Agata Kornhauser-Duda opowiedziała nam jego historię przybliżając architekturę i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.
Zwiedzając piękne, historyczne wnętrza Pałacu Namiestnikowskiego spotkała nas kolejna, niezwykle miła niespodzianka, gdyż sam Pan Prezydent Andrzej Duda po zakończonej ceremonii mianowania Szefa Sztabu Generalnego WP zaprosił nas do przepięknej Sali Kolumnowej. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze. Wszyscy mogliśmy porozmawiać i zrobić zdjęcia z Głową Państwa Polskiego.
Kończąc pobyt w Stolicy udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, który jest hołdem dla wszystkich walczących o wolność Polski.
Z Naszej Szkoły w wycieczce uczestniczyli wolontariusze: Klaudia Drzyzga, Gabriela Kurdyła, Patrycja Potocka, Sylwia Borek, Ewa Stasiowska, Dominika Kustroń, Klaudia Pałyca, Oliwia Ginalska oraz panie Celina Lula, Halina Szpiłyk, Grażyna Litwin.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy umożliwili nam wyjazd do Warszawy.

opracowała Grażyna Litwin

>>> obszerna galeria zdjęć