fabryka piernika 2016W dniach 11-13 grudnia 2016 roku na krośnieńskim Rynku powstała Fabryka Piernika, którą przygotowało Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz Urząd Miasta Krosna.

W specjalnie zaaranżowanym namiocie przebiegał proces przygotowania ciasta, wykrawania pierników, wypieku oraz ich dekoracji. Licznie przybyli mieszkańcy oraz uczniowie krośnieńskich szkół zostali zapoznani z historią pierników, sposobem przygotowania ciasta, użytymi przyprawami korzennymi oraz różnymi elementami dekoracyjnymi. Dodatkową atrakcją dla przybyłych gości były udekorowane świąteczne stoły z bogatą aranżacją piernikową w postaci domków, choinek, drobnych pierniczków o różnych kształtach. To ,,piernikowe szaleństwo” powoli ale zdecydowanie wkroczyło w zacisze krośnieńskiej starówki - woń korzennych przypraw rozbudziła zmysły krośnian starszych i młodszych, dała wiele radości i wprowadziła nas w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

więcej zdjęć tutaj oraz tutaj

relacja filmowa (źródło: youtube/Telekrosno.pl)