Wywiadówka - innowacja wychowawcy

wywiadowka 2016Zgodnie z harmonogramem 15 listopada 2016 r. o godz. 16. 00 rozpoczęły się spotkania wychowawców klas z rodzicami.

Odbyło się też spotkanie w klasie III C/K i było ono nie co inne niż zwykle. Ze względu na bardzo niską frekwencję na wcześniejszych zebraniach w tej klasie, postanowiłem zmienić standardy tego spotkania. Wszystkim rodzicom i opiekunom zostały wysłane imienne zaproszenia z podaniem planu wywiadówki. Z pomocą uczniów a przede wszystkim Pani Haliny Szpiłyk, przygotowany został poczęstunek w formie „szwedzkiego stołu”, którego głównym daniem był żurek oraz ciasto z kawą i herbatą. W ten sposób chciałem przyjąć Rodziców i porozmawiać z Nimi o ważnych sprawach klasowych. Miałem też nadzieję, że liczniej niż zwykle Rodzice przybędą na to spotkanie, tym bardziej, że miało ono się odbyć z udziałem uczniów klasy III C/K. Na spotkanie zostali również zaproszeni nauczyciele zawodu, którzy przekazali, oprócz informacji o przyszłych egzaminach zawodowych, także rolę rodziców w motywowaniu swoich podopiecznych do pracy nad sobą. Oprócz tych informacji omówione zostały sprawy związane z charakterystyką klasy, ocenami i słabą frekwencją uczniów na lekcjach. Przeanalizowano razem z uczniami i rodzicami przyczyny niechodzenia na lekcje na podstawie indywidualnych opracowań tego problemu przez uczniów klasy III C/K na godzinie wychowawczej. Podjęto też ustalenia o działaniach rodziców i uczniów, aby ten problem zniwelować. Czy uda się to osiągnąć? O tym przekonamy się już wkrótce. Jedno jest pewne, że aby cokolwiek w tej sprawie i im podobnych osiągnąć trzeba bardziej zacieśnić współpracę z Rodzicami i mam nadzieję, że uda mi się to jako wychowawcy tej klasy. Dlatego już dzisiaj zapraszam Rodziców na kolejne spotkanie i do wspólnych rozmów nad rozwojem i wychowaniem naszej młodzieży.

Czy trud w zorganizowanie takiego spotkania się opłacał? Na pewno tak, bo jest postęp. Na pierwszej wywiadówce było 5 rodziców, a na tej 11, w jednym przypadku byli oboje Rodzice. Z pozostałymi spotkam się już indywidualnie. Na koniec serdecznie dziękuję Rodzicom, którzy wraz ze swoimi pociechami byli na tym spotkaniu oraz Pani Halinie Szpiłyk za pomoc przy jego organizacji.

Wychowawca klasy III C/K – Wiesław Wójcik