Integracja z historią w tle

W piękny piątkowy poranek, 30 września uczniowie klas I C/F i klasy I W stawili się punktualnie na krośnieńskim dworcu, skąd wraz z opiekunami wyruszyli do Krakowa. Celem numer jeden było Muzeum Lotnictwa.

Pan przewodnik przybliżył nam historię statków powietrznych od Lilienthala aż do czasów współczesnych. Wszystkie eksponaty mogliśmy obejrzeć, niektóre dotknąć a nawet zwiedzać od środka. Potem pojechaliśmy do ZOO. Dzięki temu, że pogoda dopisała, świeciło słońce i było ciepło, zwierzęta wyszły ze swoich kryjówek, a my przemierzając alejki mogliśmy podziwiać faunę z różnych stref klimatycznych świata. Ogromną frajdę sprawiły nam te odwiedziny, co odzwierciedlają zdjęcia. Inspirującą również była wizyta w najstarszej kopalni soli w Bochni. Zjazd windą na głębokość 212 m, przejazd kolejką to tylko początek podróży w czasie. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk zostaliśmy przeniesieni do średniowiecza. Poznaliśmy techniki wydobywania soli, zwyczaje górnicze, system wentylacji, pracę wypalaczy metanu oraz inne aspekty funkcjonowania kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomogli polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Dowiedzieliśmy się m.in. że to dzięki bogatym zasobom soli i współpracy handlowej Kazimierza Wielkiego z Włochami możliwy był prężny rozwój ekonomiczny kraju - w końcu to ten król zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.
Pełni wrażeń i w wyśmienitych humorach wracaliśmy do Krosna. Wycieczka była bardzo udana, czekamy na kolejne wyjazdy, które połączą edukację z dobrą zabawą.
Organizatorem wycieczki był Ochotniczy Hufiec Pracy w Krośnie, z ramienia którego opiekę sprawowali pan kierownik Adam Buczyński, pan Maciej Mrozek, pani Dorota Wais, a ze strony szkoły wychowawczyni klasy 1C/F pani Grażyna Litwin.

>>> galeria